Könnyűszerkezetes faházak engedélyeztetése és kivitelezése

ÉMI, ÉME, ISO és MAKÉSZ ezeket a neveket szoktuk hallani, ha könnyűszerkezetes ház kivitelezőket keresünk. Hogy mit is jelentenek ezek a szavak, ezeket most összefoglaljuk.

Ahhoz, hogy ma Magyarországon egy kivitelező könnyűszerkezetes épületet építsen, rendelkeznie kell ÉME engedéllyel. Az ÉME engedélyt az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Közhasznú Társaság privilégiuma kiadni. Az ÉME jelentése: Építőipari Megfelelőségi EngedélyLehetőség van, de nem kötelező  MAKÉSZ védjegyet iránti kérelmet beadni.

ÉME-engedélyek hiányában nem lehet forgalomba hozni a készházakat. A vizsgálatok részletesek, kiterjednek a statikára, a tűzállóságra, a hőtechnikai tulajdonságokra, a hangszigetelésre és az ütésálló képességre.

A beépíthető anyagoknak pedig rendelkezniük kell a hazai megfelelőségi igazolással. Ennek kiadásához nemcsak a szerkezeti anyagok minőségét, pl: faháznál a faanyagvédelmet vizsgálják meg, hanem – egyebek között – a rögzítő-, kapcsolóelemek tulajdonságait is, a szakmai személyzet felkészültségét, sőt a gyártóhely és a tárolóhelyek alkalmasságát.

A tavaly életbe lépett új Országos Tűzrendészeti Szabályzat (OTSZ) ötödik számú mellékletének idevágó pontja így szól: “könnyűszerkezetes (kész-, vagy gyorsház stb.) épületek csak akkreditált intézet által bevizsgált technológiával és szerkezeti elemekkel, rétegrenddel, kialakítással stb. létesíthetőek”. 

Ebből következik, hogy sem építési, sem használatbavételi engedély nem adható ki olyan könnyűszerkezetes épületre, ahol a technológia és valamennyi építési termék (külső fal, válaszfal, födém, egyéb szabvánnyal nem rendelkező épületelem) nem rendelkezik minősítéssel.

Jelenleg a könnyűszerkezetes-, gyors- és készházakat építő cégeknek mindössze egyharmada rendelkezik bevizsgált termékkel, tehát áruinak ÉME (Építési Műszaki Engedély) száma, dokumentuma van.

Mi a MAKÉSZ® védjegy?

MAKÉSZ védjegyet az ÉVOSZ Könnyűszerkezetépítő Tagozat alapította annak érdekében, hogy Magyarországon a minőséget garantáló könnyűszerkezet-építő vállalkozásokat népszerűsítse, segítse a piacra jutásukat, a megrendelők bizalmát erősítése a technológia iránt!

A MAKÉSZ védjegy odaítéléséről minősítő bizottság javaslata alapján az elnökség dönt, mely döntést a közgyűlésnek meg kell erősíteni. MAKÉSZ védjegy használatára, az arra érdemes vállalkozás egy évig jogosult.

MAKÉSZ védjegyet gyártó, forgalmazó és kivitelező kaphat. Évente két, de minimum egy alkalommal a bizottság ellenőrzi a vállalkozást, ez alapján tesz javaslatot a védjegy megadására.

A MAKÉSZ védjegy igénylésének alapfeltétele:

- Törvényes működés,
- ÉVOSZ tagság,
- Könnyűszerkezetépítő Tagozati Tagság,
- ÉME szám megléte,
- Ombudsman személyének feltétel nélküli elfogadása.

Igénylése:

- írásban a rendelkezésre bocsátott nyomtatványokon.
- díja évente kerül megállapításra, ezt a közgyűlés hagyja jóvá.

Kik kaphatják meg?

Védjegy odaítéléséhez a kivitelező cégeknek az alábbi kritériumoknak kell megfelelniük:

- “Igazi”, azaz előregyártott paneles KÉSZHÁZ építése
- ÉMI-minősített házépítési technológia
- Teljeskörű rendszerdokumentáció megléte
- Minőségi tanúsítvánnyal rendelkező alapanyagok használata
- Gyártóhelyi minőségbiztosítási rendszer alkalmazása
- Megépült házak dokumentációjának szigorú archiválását

Mikor kerül visszavonásra?

A bizottság és elnökség javaslatára a közgyűlés döntése szerint a védjegy visszavonásra kerül.

- ha két vizsgálat sikertelen volt, visszavonásra kerül az ÉME,
- ha megszűnik tagozati tagsága,
- ha a törvényes működéssel,
- technológia használatával kapcsolatban jogos ügyfélpanaszok merülnek fel, ha az
  ombudsman egyeztető javaslatát nem fogadja el,
- ha megszűnik a cég, ha az alapszabályt durván megsérti.

A MAKÉSZ védjegy grafikai formája védett és jóváhagyott.

Megjelenése: Irodában, ügyféltérben elhelyezhető keretezett formában, igazoló irat kíséretében. A MAKÉSZ védjegy grafikai megjelentetését a használója saját költségén készítteti, helyezi el okmányain, reklám anyagain. Visszavonás esetén haladéktalanul köteles valamennyi ilyen dokumentumot visszavonni.

Mind az odaítélésről, mind a visszavonásról a tagozat nyilvános tájékoztatást tart, és azt közzéteszi, sajtóban, interneten.

Mi a típusigazolvány?

A könnyűszerkezet építő tagozat megalkotott egy úgynevezett típusigazolványt, amit az Európai Készház Építő Szövetség 2004-ben határozott el, hogy ilyet adjon ki minden szervezet. Úgy tud működni ez az igazolvány, mint az autóknál a forgalmi. Nem okmány, mert ugye ezt még csak a szövetségünk adja ki, de igazoló irat arról, hogy az az épület, amihez ez tartozik miből épült, hogyan épült, ki építette, mik az energetikai mutatók, milyen gépészeti dolgok vannak, milyen kódszámú festékkel, milyen anyagú festékkel, milyen fával, egyéb dolgokkal készült az adott a ház. Tartalmazza a cégnek az aláírását, nyilatkozatát, építési engedély számot, plusz az összes csatolandó okiratot, a lakáshasználati útmutatót, jótállási jegyet…stb.

A típusigazolvány a nyomtatással egyidőben, automatikusan küld egy másolatot az ÉVOSZ központjába, és ott rögzítésre kerül. Így ellenőrizhető az ÉVOSZ-nál, hogy a cég, aki kiadta azt jogosan tette-e? Évek múlva is, ha esetleg a cég átalakul, megszűnik, nem találják, de az ÉVOSZ-on belül fellelhető, hogy ez a kiadott típusigazolvány tényleg valós-e, milyen tartalommal rendelkezik, és nem egy fénymásolt, mint az ÉME engedélyek nagy része.

Nagy valószínűséggel jó néhány év múlva a típusigazolvány általánosított lesz és az UNIÓ-n belül is várható, hogy a típusigazolvány használata ki fog szélesedni, ajánlás lesz, aztán majd kötelező formában megjelenik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése